Club Personnel

Here you will find details of the volunteer staff who do a fantastic job running Braintree and District Athletic Club.

We are always on the lookout for new volunteers, whether as Committee Members, Coaches or Officials. All training will be provided, where required.  If you are interested, then select "Become A Volunteer" on the left for details.

Meet The Team

OFFICERS
Chair:  Mark Lake
Email: chair@braintreeanddistrictac.co.uk
Responsibilities – Provides leadership of the club and Chairs the monthly club management committee meeting

Vice Chair: Vacant
Email:
Responsibilities – Deputises for the Chair and is an active committee member

Hon. Secretary: Pauline McAloone
Email: mail@braintreeanddistrictac.co.uk
Responsibilities – Ensures the smooth running of the club’s administration and governance requirements

Hon. Treasurer: Debbie Ramsey
Email: treasurer@braintreeanddistrictac.co.uk
Responsibilities – Ensures the club has a sound financial footing to provide the best facilities possible to athletes and coaches

Membership Secretary:  Louise Murphy
Email: membership@braintreeanddistrictac.co.uk
Responsibilities – Overseeing the membership of our club, including registration with British Athletics and race licenses

Fixtures Secretary:  Sue Gurteen
Email: suegurteen@sky.com
Responsibilities – Liaising with the Track and Field leagues to arrange fixtures and co-ordinates our host competitions

Committee Member - Head Coach:  Simon Mennell
Email: mennellmspc@aol.com
Responsibilities – Developing a strong coaching team and representing the coaches at committee. See further responsibilities under "Senior Coaches" below.

Committee Member - Junior Representative: Conor Culham
Responsibilities – Acts as a role model for the young members of the club and ensures their needs are represented at committee

Committee Member - Junior Representative: Tom Ramsey
Responsibilities – Acts as a role model for the young members of the club and ensures their needs are represented at committee

Committee Member - Clubmark: Kayleigh Beedon
Responsibilities - Maintaining the English Athletics Clubmark standards and active committee member

Committee Member - Female Child Protection Officer:  Lorraine Cockell
Responsibilities – Ensures the club maintains the highest possible Safeguarding standards to protect child members

Committee member - Male Child Protection Officer & Fund Raising: Steve Partridge
Responsibilities – As above plus fund raising for the Club

Committee member - Endurance: Trevor Sibley
Responsibilities – Represents the needs of our adult endurance members at the committee

Committee member - Volunteer co-ordinator (track & personnel): Mark Gurteen
Responsibilities – Co-ordinating the various volunteering and support personnel across the club.
Email: TrackVolunteering@braintreeanddistrictac.co.uk

Committee member - Volunteer co-ordinator (XC & road running): Ross Boyer
Responsibilities – Co-ordinating the various volunteering and support personnel across the club.
Email: Rossboyer@hotmail.co.uk

Additional Active Committee Members (involved in numerous activities across the club)
Kayleigh Beedon
Sharon Holloway
Sarah Martin

TEAM MANAGERS
Track and Field Team Managers:
   Contact details can be found here for the various leagues and age groups.
Cross Country Team Manager:
   Conor Culham - conorculham@googlemail.com

HEAD COACHES
Head Coach: Simon Mennell    Email: mennellmspc@aol.com 
Main discipline/s coached: Endurance
Also: Endurance Event Group Athletics Coach
        Coach in Running Fitness
        Pole Vault Coach
        British Athletics Tutor and Assessor

Head Sprint Coach:  Tony Gordon    Email: anthonygordon25@btinternet.com 
Main discipline/s coached: Sprints
Also: Speed Event Group Athletics Coach

Head Jumps Coach:  Steve Partridge
Main discipline/s coached: Long and High Jump

Head Hurdles Coach:  Mark Gurteen
Main discipline/s coached: Endurance/Hurdles/Sportshall

Head Throws Coach:  Denise Larkins
Main discipline/s coached: Throws

OTHER COACHES, LEADERS etc
Level 3 Coach:  Ken Hills
Main discipline/s coached: Sprints

Le
vel 2 Coach and Leader in Running Fitness:  Josie Sheffield
Main discipline/s coached: Endurance

Level 2 Coach and Leader in Running Fitness:  Michelle Caulfield
Main discipline/s coached: Adult Endurance

Level 2 Coach:  Neil Potter
Main discipline/s coached: Throws / Jumps

Level 2 Coach:  Kevin Cockrell
Main discipline/s coached: Throws

Athletics Coach:  Gaye Gurry
Main discipline/s coached: Endurance

Athletics Coach:  Craig Duncan
Main discipline/s coached : Sprints

Leader in Running Fitness:  Paul Miller
Main discipline/s coached: Endurance

Leader in Running Fitness:  Sam Hillyard
Main discipline/s coached: Endurance

Leader in Running Fitness:  Stuart Phillips
Main discipline/s coached: Endurance

Leader in Running Fitness:  Steve Hankinson
Main discipline/s coached: Endurance

Athletics Leader:  Rob Smith
Main discipline/s coached: Sprints & Sports Hall

Leader in Running Fitness/Coaching Assistant:  Claire Gordon
Main discipline/s coached: Endurance

Leader in Running Fitness:  Paul Chadwick
Main discipline/s coached: Endurance

Coach in Running Fitness:  Trevor Sibley
Main discipline/s coached: Endurance

Coaching Assistant:  Amanda Thompson
Main discipline/s coached: Long and High Jump

Coaching Assistant:  Dean Hornsby
Main discipline/s coached: Endurance

Coaching Assistant:  Leighton Green
Main discipline/s coached: Sprints

Coaching Assistant:  Gemma Wright
Main discipline/s coached: High Jump

Coaching Assistant:  Megan Larkins
Main discipline/s coached: Throws

Coaching Assistant:  Conor Culham
Main discipline/s coached: Endurance, Shot Put

Coaching Assistant:  Lauren Phillips
Main discipline/s coached: Endurance

Coaching Assistant:  Gary Sibley
Main discipline/s coached: Endurance

Club Officials
Track
Steve Brockbank
Annette Hall
Sue Pitts

Timekeeping
Ken Hills
Jack Pitts
Stephanie Levick

Field
Jo Smith
Sue Gurteen
Chloe Cockell
James Murphy

Top of page


Braintree 5 Power of 10

Childrens University